285483-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
S:Råbylund, Skola med idrott och gymnastikhall
Referensnummer: 696901
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighet: Stora Råby 32:37.
Projektet omfattar skola i två plan med idrottshall och truppgymnastikhall. Skolan är treparallellig med årskurserna F-3. Dvs en skola för 300 - 360 elever i åldrarna 6 - 10år.
Idrottshallen är ca 23 x 18m med fyra omklädningsrum.
Truppgymnastikhallen är ca 45 x 25m med gropar för fjädrande underlag och landningsmattor.
Total BTA är ca 7 000m2.
På skolgården öster om byggnaden ligger även ett högt skärmtak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212225 Byggnation av sporthall, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen