285567-2020 - ÄndringSverige-Södertälje: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-1112 Utförandeentreprenad exploatering av Almnäs Etapp 1 och 2, Södertälje
Referensnummer: TI 2018-1112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser objektet gällande Markentreprenad Almnäs Etapp 1 - 2 Södertälje.
Södertälje kommun utvecklar, tillsammans med Nykvarns kommun, verksamhetsområdet Stockholm Syd som ett logistik- och verksamhetsområde i sydvästra Stockholm. Totalt beräknas området uppgå till ca 1 000 ha verksamhetsmark. Södertäljes del av området, Almnäs, består av det nedlagda kasern- och verkstadsområdet från regementstiden.