285568-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Bålsta: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås, passersystem, inbrotts- & brandlarm
Referensnummer: UH-18-15697
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo kommun kommer att upphandla en säkerhetsentreprenör avseende underhållsservice, åtgärdsservice, entreprenader och leveranser av lås, passersystem, inbrotts- & brandlarm till sina fastigheter.
Med detta menas här speciella säkerhetsåtgärder som skydd mot stöld, inbrott och brand. Avtalet begränsar sig till inom fastigheterna installerade eller levererade system eller materiel exklusive byggnadstekniska åtgärder.
Totalt rör det sig om cirka 40 fastigheter med en totalyta av ca. 100 000 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 44521100 Lås, 50000000 Reparation och underhåll, 50324200 Förebyggande underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen