28559-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matvaror i butik
Referensnummer: 19/233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av matvaror i butik som komplement för mindre verksamheter samt i pedagogiskt syfte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende matvaror i butik.
Omfattning
Uppdraget är uppdelat i två delar och man kan lämna på bara en del om man så önskar:
Del 1: - Inköp av dagligvaror i matvarubutik som finns inom det geografiska området.Del 2: - Inköp av dagligvaror i matvarubutik med tjänsten webbutik, både för avhämtning och utleverans i hela kommunen
I upphandlingen ingår inte köp av tobak och snus.
Aktuella verksamheter är fritidshem, fritidsgårdar, hemkunskapsavdelningar, viss skolverksamhet, gruppboenden, äldreboenden, boenden med särskild service mm.
Del 1: Kommunens olika verksamheter har behov av att kunna göra livsmedelsinköp i en närliggande butik till sin verksamhet. Det är framför allt verksamheter som är i behov av konsumentförpackningar och som inte har leverans via grossist. Några av verksamheterna gör själva inköpet som social eller pedagogisk träning. För att verksamheterna ska kunna använda avtalet ska leverantören ha butik inom det geografiska området.
Del 2: Det finns även en stor efterfrågan att kunna göra sin beställning via webbutik och sedan få livsmedelsvarorna levererade till verksamheten. Det är framför allt verksamheter som är i behov av konsumentförpackningar och som inte har leverans via grossist och efterfrågar en webbutik med brett sortiment.
Idag finns avtal med grossist för avrop av livsmedel för kommunens stora tillagningskök inom skola, förskola och äldreomsorg. Vissa kompletteringsköp kan förekomma för dem avseende enstaka produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker etc. där det ej är lämpligt att avropa från grossist.
Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun (Beställaren). Ramavtal kommer att tecknas med Beställaren och de leverantörer som kommer att antas.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 20000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. 40 000 000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.