Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-lösning för naturvärdesdata, uppdatering och klassificering av befintlig data samt kompletterande inventering av naturobjekt
— att tillhandahålla en IT-lösning för att samla, lagra, värdera och visa kommunens naturvärden, naturområden och grönytor. IT-lösningen ska tillhandahållas från leverans till avtalsslut,
— att uppdatera och kvalitetssäkra befintliga ca., 1000 naturvårdsobjekt genom att utföra en kommuntäckande naturvärdesinventering dels på "förstudienivå" översikt enligt SIS samt vid behov uppdatering genom fältinventering på "fältnivå medel". Se leveransvillkor för slutleveransdatum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48613000 Elektronisk databehandling, 77231400 Skogsinventering, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
— att uppdatera och kvalitetssäkra befintliga ca. 1000 naturvårdsobjekt genom att utföra en kommuntäckande naturvärdesinventering dels på "förstudienivå" översikt enligt SIS samt vid behov uppdatering genom fältinventering på "fältnivå medel". Se leveransvillkor för slutleveransdatum.