2857-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletteringsköp av livsmedel i butik, Motala
Referensnummer: UH-2018-185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Motala kommun har ett behov av att kompletterande avropa livsmedel direkt från butik, vid sidan av de stora avtalen.
Härmed erbjuds livsmedelsbutikerna i närområdet att lämna anbud som möjliggör för förskolor, fritidshem, skolornas kök, skolornas hemkunskapsavdelningar, gruppboenden och äldreboenden
att kompletteringshandla i butik. Kompletteringen avser i första hand produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker, som t ex begränsade förrådsutrymmen etc.
Där det ej är lämpligt att avropa från grossist eller inköp i pedagogiskt syfte. Kompletteringshandeln omfattar produkter som ska användas för produktion i köken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Motala tätort
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 44618420 Livsmedelskonserver, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed erbjuds livsmedelsbutikerna i närområdet att lämna anbud som möjliggör för
förskolor, fritidshem, skolornas kök, skolornas hemkunskapsavdelningar, gruppboenden och äldreboenden att kompletteringshandla i butik. Kompletteringen avser i första hand produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker, som t ex begränsade förrådsutrymmen etc.
Borensberg
Del nr: 2
Tjällmo
Del nr: 3
Nykyrka
Del nr: 4
Godegård
Del nr: 5
Fornåsa
Del nr: 6
Att kompletteringshandla i butik. Kompletteringen avser i första hand produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker, som t ex begränsade förrådsutrymmen etc.