285718-2016 - ResultatSverige-Höör: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höör.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Förfrågningsunderlaget avser ramavtalsupphandling av konsulttjänster inom Samhällsbyggnadssektorn och Mittskåne Vattens verksamhetsområde med tyngdpunkt inom VA-verksamheten. För uppdraget gäller ABK 09 med de ändringar och tillägg som är upptagna i detta förfrågningsunderlag, samt de eventuella ändringar och tillägg som kan komma att meddelas inför respektive uppdrag.
Byggherre:
Höörs kommun Samhällsbyggnadssektorn.
Objektets läge:
De uppdrag, anläggningar och ledningsnät, som berörs av upphandlingen är belägna i Höör och Hörby kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.