285743-2021 - ÄndringSverige-Örebro: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal besiktning, bygg- och anläggningsprojekt
Referensnummer: Dnr 2021/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Futurum fastigheter i Örebro AB inbjuder till anbudsgivning vid upphandling av ramavtal avseende syn och besiktning vid olika skeden i bygg- och anläggningsprojekt. Objekten utgörs av bostäder, omsorgsboende, lokaler, förskolor, skolor och brandstationer.
Futurum avser teckna ramavtal med högst tre (3) konsulter per följande sju (7) discipliner:
A. Huvudbesiktningsman
B. Byggr
C. VVS
D. Brand inkl revisionsbesiktning
E. El/tele/säkerhet
F. Styr/regler/övervakning
G. Mark