285747-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inom området Säkerhetsskyddad upphandling
Referensnummer: FM2019-23926
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund till upphandlingen
Försvarsmakten har genom verksamhetsövergång från Försvarets materielverk (FMV) fått ansvar för en mycket omfattande mängd säkerhetsskyddade upphandlingar och avtal såväl vad avser anskaffning som vidmakthållande av säkerhetskänslig materiel med mera.
Försvarsmakten bygger nu upp kompetens och kapacitet att hantera dessa säkerhetsskyddade upphandlingar och avtal. Därför tar Försvarsmakten ett samlat grepp om det s.k. SUA-området (Säkerhetsskyddad upphandling med säkerhetsskyddsavtal).
Syftet är att få ett enhetligt och anpassat säkerhetsskydd i förhållande till säkerhetskänsligheten i upphandlingar och avtal.