285775-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Halmstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Underhåll och support Ekonomisystem
Referensnummer: RS210718
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland har genom tidigare genomförd upphandling efter konkurrensutsättning i enlighet med gällande lagstiftning rätt att nyttja systemet Agresso med tilläggsfunktioner. Nyttjanderätten är ej begränsad i tiden.
Support, underhåll och vidareutveckling måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Region Halland behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder.
I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Region Halland sin avsikt att tilldela kontraktet till Unit4 AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet utgör ett underhålls- och supportavtal vars syfte är att säkerställa att Region Halland under avtalstiden kan använda avtalat IT-system på bästa sätt.