285807-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Orgeltramparen 12, Om och tillbyggnad av flerbostadshus ABT06
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetet avser en genomgripande renovering av de befintliga flerbostadshusen som idag består av sju uppgångar med sammanlagt 92 lägenheter. Därtill ska de befintliga husen byggas på med ytterligare en eller två våningar på delar av huskropparna. Sammanlagt kommer efter om- och tillbyggnad området att bestå av 97 ombyggda och 27 nybyggda lägenheter. Utbyggnad med nya trapphus kommer att ske där också hissar skall installeras, på toppen av trapphusen ska fläktrum byggas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen