2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västertorps nya sim- och idrottshall, entreprenad i samverkan
Beskrivning: Uppdraget avser rivning av befintlig anläggning och uppförande av ny sim- och idrottsanläggning i Västertorp inom gällande detaljplan. Entreprenaden kommer att upphandlas som en totalentreprenad enligt ABT 06 i samverkan. Preliminär annonseringstid vecka 21 - 26
Intern identifierare: FSK 2025/291
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45212225 Byggnation av sporthall