285828-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: 17/192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende mattransporter av färdiglagad mat och övriga livsmedelsvaror till skolor, förskolor, äldreboenden, daglig verksamhet eller liknande verksamheter inom kommunen.
Maten tillagas i tillagningskök och ska transporteras till andra enheter som är mottagningskök. Maten transporteras huvudsakligen i termoskåp, vagnar med termoboxar och även torra varor i backar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avseende mattransporter av färdiglagad mat och övriga livsmedelsvaror till skolor, förskolor, äldreboenden, daglig verksamhet eller liknande verksamheter inom kommunen.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende mattransporter av färdiglagad mat och övriga livsmedelsvaror till skolor, förskolor, äldreboenden, daglig verksamhet eller liknande verksamheter inom kommunen.
Omfattning
Jönköpings kommun avser teckna avtal avseende mattransporter av färdiglagad mat och övriga livsmedelsvaror till skolor, förskolor, äldreboenden, daglig verksamhet eller liknande verksamheter inom kommunen. I Bilaga 1 - Leveransspecifikation finns aktuella områden med leveransställen samt hämtnings- och lämningstider. Maten tillagas i tillagningskök och ska transporteras till andra enheter som är mottagningskök. Maten transporteras huvudsakligen i termoskåp och vagnar med termoboxar. Övriga livsmedel transporteras även i backar. I uppdraget ingår också retur av skåp, boxar och backar tillbaka till tillagningsköken.Upphandlingen består av följande områden som utvärderas separat- Område 1. Jönköping- Område 2. Huskvarna- Område 3. Skärstad- Område 4. Gränna- Område 5. Bottnaryd- Område 6. Lekeryd- Område 7. Bankeryd- Område 8. Tenhult
Leverantör kan lämna anbud på ett eller flera områden.