2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbrukningsmaterial laboratorieutrustning
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för initialt inköp och löpande avrop av enklare laboratorieutrustning (förbrukningsmaterial) för analys av svavelhalter i bergmassa till projekt Tvärförbindelse Södertörn. Detta är första gången Trafikverket genomför denna slags laboratorieverksamhet i egen regi.
Intern identifierare: KOM-415558
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Ytterligare klassificering (cpv): 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 38111100 Kompasser, 38200000 Geologiska och geofysiska instrument, 38210000 Geologiska kompasser, 38311200 Elektroniska laboratorievågar, 38425200 Viskosimetrar, 38432000 Analysapparatur, 44512300 Hammare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Förbrukningsmaterial till laboratorieverksamhet för Tvärförbindelse Södertörn.
Intern identifierare: Förbrukningsmaterial laboratorieutrustning