285910-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Port Security.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 23: Spanings- och säkerhetstjänster, med undantag av säkerhetstransporter
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdragsavtal rörande bevakning, skydd av skyddsobjekt, sjöfartsskyddsområde, hamnskyddsområde, samt upprätthållande av certifieringar inom: ISPS, EU-dir 65/2005, AEO, CTPAT samt CSI för Göteborgs Hamns kunder och operatörer.
Dokument med övergripande information om upphandling återfinns här. Kategoribeskrivning och mängdförteckning med detaljerad information rekvireras ut från Göteborgs Hamn AB, enligt beskrivning i underlaget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.