2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av spårvägsunderhåll Lunds kommun & Region Skåne
Beskrivning: Beställarna avser upphandla en drift- och underhållsentreprenör inom spårvägsunderhåll och spårvägsdrift för spårvägen i Lund. Spårvägen Lund C – ESS har ca 5,3 km dubbelspår och 0,6 km enkelspår fram till depån. Sträckan har 9 hållplatser, 10 växlar samt 5 likriktarstationer. Depå och depåområde har 1 likriktarstation, ca 0,7 km spår och 2 växlar.
Intern identifierare: 23/603
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79993100 Tjänster för drift av anläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000