286020-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Totalentreprenad Prefabricerad stål och betongstomme, Skywalker Delentreprenad 2
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Totalentreprenad Prefabricerad stål och betongstomme, Skywalker Delentreprenad 2
Beskrivning: Swedavia AB inbjuder här till anbudsansökan avseende " Totalentreprenad Prefabricerad stål och betongstomme Skywalker Delentreprenad 2". Projektet avser nybyggnation av hotell- och kongressanläggning på Arlanda Sky Cityområde. Projektet är indelat i tre Delentreprenader som tillsammans utgör en helhet för byggnationen. • Delentreprenad 1 avser: Mark, stål och platsgjutna betongkonstruktioner (inkl ingjutna installationer) • Delentreprenad 2 (denna entreprenad) avser: Prefabricerad stomme • Delentreprenad 3avser : Stomkomplettering inkl installationer och ytskikt Skeden/Faser: Projektet genomförs i två (2) skeden: • Skede 1 Upprättande av systemhandling, projektbudget och projekttidplan (i ABK-09). • Skede 2 (Option) - Detaljprojektering, utförande och överlämnande (i ABT-06). Upphandlingstider: OBS! Tider för ”utskick underlag”, ”sista anbudsdag” samt ”tilldelning” och ”kontraktstilldelning” är idag bedömningar eftersom de har flera yttre beroenden. Se mer om dessa i Ansökningsinbjudan kapitel 3, Tider. Även ”sista ansökningsdag” (idag 2025-06-09) kan eventuellt förlängas.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113787:Lot:1