286026-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Gatsopning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopning, vinterhållning och markskötsel
Referensnummer: 21/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90612000 Gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar B anläggningar enligt bifogade kartor/beskrivningar i Linköping med omnejd. Arbeten som kan förekomma är bland annat:
Sopning
Halkbekämpning/snöröjning
Sandupptagning
Slaghackning
Slyröjning
Gräsklippning
Uppskattad volym per år är i snitt cirka 1 300 000 SEK Takvolymen för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 10 000 000 SEK.
Observera att uppdragets volym och omfattning är endast uppskattad och gäller utan förbindelse. Vissa arbeten kan komma att utföras av B egen personal och maskiner. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge
B köper tjänsten Sopning, vinterhållning och markskötsel för sina anläggningar från en (1) L.
Arbete utförs enligt:
Avtalad plan (planerat utförande) där det krävs att L underhåller och ansvarar för detta
Avrop
Syfte
Välskötta anläggningar är viktigt för alla som vistas inom och i anslutning till B anläggningar. En välskött yttre miljö är av stor betydelse för B. B övergripande målsättning för Sopning, vinterhållning och markskötsel är att L aktivt bidrar till att skapa detta intryck samt till att bibehålla värdet på anläggningarna genom en väl planerad och genomförd skötsel.
Syftet med upphandlingen är att utveckla formerna för samarbete i entreprenaden, att kontrollera prisbilden, att göra en genomgång av skötselnivåer samt att fastställa rutiner för en kontinuerlig skötsel och kvalitetsuppföljning.
Upphandlingen omfattar B anläggningar enligt bifogade kartor/beskrivningar i Linköping med omnejd.Arbeten som kan förekomma är bland annat:
Uppskattad volym per år är i snitt cirka 1 300 000 SEK
Takvolymen för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 10 000 000 SEK.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.