286096-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Kontors- och företagsmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kopiatorer/skrivare.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30123000 Kontors- och företagsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp/leasing samt Print-som-tjänst av kopiatorer och skrivare – Ett heltäckande sortiment av utrustning och tjänster för utskrift/kopiering. Detta innebär en säkerställd leverans av en utskrift/kopierings/skanner/fax-funktion som innefattar MFP, skrivare, service inklusive reservdelshantering samt även underhåll inklusive hantering av slitagedelar och toner, där leverantören tar fullt ansvar för den levererade lösningen.
Omfattningen uppskattas till över 1 000 enheter. Antalet kopior av sv/v uppskattas till över 35 000 000 per år och antalet färgutskrifter till över 10 000 000 per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30123000 Kontors- och företagsmaskiner, 79521000 Kopieringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen