Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem Tekniska konsulttjänster - M6 Mark och exploateringsingenjör
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Simrishamns kommun önskar få in ansökningar till sitt dynamiska inköpssystem för tekniska konsulter inriktning Mark- och exploateringsingenjör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdragen ingår sedvanligt arbete inom ramen för mark- och exploateringsenhetens uppdrag på kommunen. Konsulten ska arbeta i mark och exploateringsenhetens linjearbete samt i kommunens samhällsbyggnadsprojekt från initiering till genomförande, bl.a. i detaljplaneprocessen och företräda kommunen som fastighetsägare, genomförande av förhandlingar etc.