286130-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låssmedstjänster
Referensnummer: KS-UH/2021:2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni bli Karlstads kommuns nya leverantör av låssmedstjänster?
Avtalet som löper över 2 år med möjlighet för kommunen att förlänga upp till ytterligare 2 år avser service, reparation, underhåll och nyinstallation av mekaniska låssystem och elektroniska lås samt beslagning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förutom Karlstads kommun och dess ingående förvaltningar är även Karlstadsregionens Räddningstjänstförbund, Karlstads Bostads AB (ej elektroniska lås), Karlstads Energi AB, Mariebergsskogen AB, Karlstad Airport AB och Karlstad-Grums Vattenverksförbund ingående parter.
Upphandlingens värde beräknas till ca 3 MSEK/år och en takvolym för hela avtalet är satt till 20 MSEK.