286142-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för verksamhetsförlagd utbildning på Förskollärar- och lärarutbildningen
Referensnummer: 237-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan i Borås avser genom direktupphandling teckna avtal med leverantören Umeå Universitet avseende verksamhetssystemet Valwebben. Systemet är anpassat för Förskolelärar- och lärarutbildningens verksamhet och innehåller särskilda systemlösningar som inte kan erbjudas av någon annan aktör på marknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Högskolan i Borås avser genom direktupphandling teckna avtal med leverantören Umeå Universitet avseende verksamhetssystemet Valwebb. Systemet är anpassat för förskolelärar- och lärarutbildningens verksamhet och innehåller särskilda systemlösningar som inte kan erbjudas av någon annan aktör på marknaden.
Efter gjord marknadsundersökning har det framkommit att det endast finns ett system som är anpassat till förskolelärar- och lärarutbildningen. Övriga system vänder sig framför allt till vårdutbildningarna. De klarar inte behoven och kraven lärarutbildningen har.