286174-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventrikeldrän för dränage och tryckmätning
Referensnummer: 18-575
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ventrikel dränage system för dränage, injektion och tryckmätning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uteslutningskriterier
Omständigheter som kan medföra uteslutning av anbudsgivare enligt LOU (2016:1145) 13 kap. 1-7 §.
Anbudsgivaren ska göra en egenförsäkran, vilket innebär att anbudsgivaren på heder och samvete intygar att uteslutningsskäl, enligt LOU, inte föreligger vid anbudslämnandet. På anmodan ska anbudsgivare kunna styrka denna egenförsäkran med dokumentet ESPD. Denna blankett finns på: https://ec.europa.eu/tools/espd/filter?lang=sv
Inbjudan
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande ramavtal för medicinteknisk system: ventrikeldrän för dränage och tryckmätning.
Avtalets omfattning
Avtalet ska gälla från 16.9.2019
Upphandlingen omfattar:
Leverans av komplett ventrikel dränage system (såväl vuxna som små barn) för avsedd funktion.
Dokumentation för handhavande och teknisk support.
Handhavandeutbildning av klinisk personal.
Allt material som behövs för att genomföra inoperation förutom sedvanlig operationsutrustning/operationsmaterial
Produktspecifika tillbehör,förbrukningsmaterial och komponenter (t.ex. dränagekatetrar,dränagepåsar m.m.)
Anbudsutvärderingen kommer endast att omfatta de uppgifter som efterfrågas i detta upphandlingsdokument. Tilläggsuppgifter/-information som inte är efterfrågad, egna villkor eller reservationer kommer således inte att beaktas i utvärderingen av inkomna anbud.
Det totala kontraktsvärdet estimeras till cirka 3 MSEK, beräknat utifrån tidigare årsförbrukning. Kommande behov kan dock inte bedömas. Karolinska förbinder sig således inte att avropa/beställa produkter/utrustning av i förväg fastställda volymer eller värden.
Karolinska förbehåller sig rätten att genomföra sådana tilläggs- och kompletteringsköp som avses i LOU 17 kap 11 §.