286223-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörentreprenad Biolinje 1, SFA (Ny).
Referensnummer: 16SV1177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rör-entreprenadarbeten på Henriksdalsanläggningen i Stockholm. Anläggningen består av VÅV, kyla, tappvatten/spillvatten och brutet vatten samt primärvärmesystem. Upphandlingen annonseras på nytt då inga anbud inkommit vid annonsering tidigare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen