286263-2022 - ÄndringSverige-Västervik: Konsulttjänster för upphandling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulttjänster
Referensnummer: U-106-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att säkerställa Inköpscentralen i Norra Kalmar läns behov av upphandlingskonsulter som genomför upphandlingar inom alla upphandlingsförfaranden. Behovet uppstår vid hög arbetsbelastning/vakanser hos upphandlingsenheten. Konsult ska självständigt och tillsammans med referensgrupp från Inköpscentralen i Norra Kalmar län genomföra upphandlingar. I arbetet ingår bland annat framtagande av upphandlingsunderlag, annonsering, utvärdering och tilldelning.