286264-2022 - ÄndringSverige-Umeå: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolmattransporter
Referensnummer: 22085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Transporter av skolmåltider till skolor och förskolor inom Umeå kommun. Maten hämtas från något av de produktionsköken som finns i Umeå kommun och levereras till respektive skola/förskola.
Uppdraget omfattar transport av:
• varm mat
• kall mat
• tillbehör och torrvaror
Dessutom ingår det i uppdraget upphämtning av returgods från respektive mottagningskök för återlämning vid produktionsköken enligt förutbestämt transportschema.
Maten transporteras varmhållen alternativt kyld i termoboxar på hjul med ungefärliga måtten 53 x 81 x 145, cm. Tomvikt upp till 75 kg, mat och kantin c:a 15 kg. Typ av termobox kan ändras under avtalstiden. Transportfordonen ska klara av att transportera termoboxar av denna storlek och vikt.