286274-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Skyddskläder
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
C-Vätskeskydd
Referensnummer: 22FMVU7293
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18143000 Skyddskläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att finna en leverantör som kan leverera erforderlig hårdvara. C-vätskeskydd ska kunna användas vid kemiska hot och möjliggöra för personal inom FM att passera eller ta sig ut från det aktuella området. C-vätskeskydd är ett förstärkningsskydd av engångstyp som skyddar mot C ämnen.
C-vätskeskyddet skall vara konstruerat i två separata delar där den ena delen skall skydda bärarens överkropp och den andra bärarens ben och skodon.