Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital nyckelhantering
Referensnummer: UH-2021-159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44521110 Dörrlås
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska till boendedörrar, portar, soprum, tvättstugor och grindar erbjuda digitala dubbelfunktionslås, eller likvärdigt vilka ska kunna monteras utan eller med ringa åverkan på annans egendom. Målet är att samtliga kunder med kommunens hemtjänst ska omfattas av digital nyckelhantering. Behovet är ca 900 dörrlås och. Utöver dessa lås kan det finnas ett visst behov av digitala lås till soprum, tvättstugor, grindar och vägbommar. Kommunen kommer inte upphandla en låslösning där lås öppnas med mobiltelefon utan väljer istället annan lösning som uppfyller kommunens krav och behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44521110 Dörrlås, 48000000 Programvara och informationssystem, 48612000 Databashanteringssystem, 48613000 Elektronisk databehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym 4 300 000