II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75121000 Utbildningsadministration, 80500000 Utbildningstjänster, 80300000 Högre utbildning, 79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten Specialförbandens Fallskärmsskola (SFS) ansvarar för att utbilda samt vidmakthålla kompetensen inom fallskärmshoppning. SFS har behov av en (1) koordinator för att sätta samman och organisera avancerade hopputbildningar. Syftet med tjänsten som upphandlas är att utbilda militär personal i fallskärmshoppning. Personalen som går utbildningen har ingen tidigare erfarenhet och ska efter genomförd utbildning kunna hoppa frifall med militära system frifall. Detta innebär hopp med drouge-system där stridsutrustning och ryggsäck fästs vid utrustningen. Utöver detta ska vissa hoppare utbildas till tandeminstruktörer för både civilt bruk och militär tungtandem (passagerare + utrustning). I den utbildningen ingår det även att hoppa med materielkolli (Bundle), denna typ av hoppning kallas MTTB (Military Tandem Tethered Bundle). All hoppning ska kunna genomföras i mörker och dager, från hög höjd med långt stand-off från landningszon och där syrgas krävs.