286362-2020 - ResultatSverige-Eskilstuna: Dialysapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Dialysmonitorer
Referensnummer: DU-UPP19-0048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ramavtal Dialysmonitorer till Region Sörmland.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser ramavtal på fabriksny dialysmonitor för hemodialys till dialysmottagning inklusive installation, intrimning och validering till fullt driftfärdigt skick. Dialysmonitorerna kommer att placeras i nybyggda lokaler på Kullbergska sjukhuset i Katrineholm samt bytas ut i befintliga mottagningar på Nyköpings Lasarett och Mälarsjukhuset i Eskilstuna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal på fabriksny dialysmonitor för hemodialys till dialysmottagning inklusive installation, intrimning och validering till fullt driftfärdigt skick. Upphandlingen omfattar även klinisk och teknisk dokumentation, utbildning av klinisk och teknisk personal, leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen samt option Servicekontrakt efter garantitiden enligt LABU12, matris 3A.
Dialysmonitorerna kommer att placeras i nybyggda lokaler på Kullbergska sjukhuset i Katrineholm samt bytas ut i befintliga mottagningar på Nyköpings Lasarett och Mälarsjukhuset i Eskilstuna.
Dialysmonitorerna ska användas för HD/HDF samt ennålsbehandling av hemodialyspatienter. Verksamheterna i Region Sörmland behöver kunna göra ca 10 000 behandlingar per år med den aktuella utrustningen. Dialysmonitorerna kommer i huvudsak att användas dagtid, måndag-lördag men ska även kunna användas för akuta behandlingar nätter och helger. Dialysmonitorerna ska användas av både personal och patienter på dialysmottagningen.
På Kullbergska sjukhuset byggs en ny dialysmottagning, centralkoncentrat kommer att dras fram för användning vid var behandlingsplats. Dialysmonitorer kommer att bytas ut successivt på Mälarsjukhuset Eskilstuna och Nyköpings Lasarett.