286383-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avveckling och kassation, FM2021-12501
Referensnummer: UH-2022-86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har behov av tjänster gällande avveckling och kassation av militärt materiel, som föregås av att ett särskilt myndighetsbeslut om insamling, behandling; Destruktion och/eller återvinning, t.ex. Avvecklingsbeslut som reglerar avveckling av specifik militär materiel eller objekt.
Försvarsmakten har för avsikt att teckna ett avtal med tre (3) leverantörer i enlighet med ett rangordnat avropsförfarande.
Vid avvecklingsprojekt vars värde överstiger summan 2 500 000 SEK exklusive moms föranleder avropet/beställning en förnyad konkurrensutsättning enligt denna upphandling.
Denna upphandling omfattas av regler för säkerhetsskyddad upphandling med säkerhetsskyddsavtal enligt 2 Kap. 6 § Säkerhetsskyddslag (2018:585).
Mer information återfinns i upphandlingsdokumentationen, se bifogad Anbudsinfordran kap. 1.3.