286456-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – E0 HD05 Infra Skogome
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelE0 HD05 Infra Skogome
BeskrivningKriminalvården är i expansionsskede för att tillgodose det ökade behovet av nya anstaltsplatser. Som ett led i expansionen kommer anstalten Skogome öka antal platser från ca 200 till 800. För att kunna slutföra expansionen av anstalten kommer oexploaterad mark att bebyggas. Då projektet har pågått sedan 2022 har visst infrastrukturarbete utförts. Arbetena som nu ska utföras är fortsättningen på det redan utförda men även det arbete som ännu inte har hunnit att påbörjas.
Intern identifierareSPF2025-037
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareE0 HD05 Infra Skogome