286582-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Hantering och omhändertagande av avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHantering och omhändertagande av avfall
BeskrivningUpphandlingen omfattar hämtning, transport och omhändertagande av farligt avfall, laboratorieavfall och källsorterat avfall samt tjänsten att sortera, packa och etikettera kemikalieavfall. Vidare ingår att vid hämtning av farligt avfall rapportera detta till Naturvårdsverkets avfallsregister samt att hyra ut kärl och containers för insamling av avfall.
Intern identifierareUH 2024/22
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareHantering och omhändertagande av avfall