286598-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Bromölla: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk samverkan VA-infrastruktur
Referensnummer: Dnr 2018-106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov när det gäller ny-, om- och tillbyggnad av VA-infrastruktur. Ramavtalet avser sådana projekt där beställaren vill genomföra projekten i samverkan. I investeringsplanen finns bl.a. ett nytt avloppsreningsverk i Knislinge, ca 30 km överföringsledningar, ombyggnationer av avlopps- och vattenreningsverk. Upphandlande enhet avser teckna ramavtal med tre entreprenörer i rangordning. Kontraktstiden är fem (5) år med möjlighet för beställaren att förlänga ramavtalet i tre (3) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen