Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Utrednings- och projekteringstjänster gata, mark, byggnadsverk och landskapsarkitektur
Referensnummer: UH-2020-94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet ska användas för utrednings- och projketeringstjänster inom områdena gata, mark, byggnadsverk och landskapsarkitektur. Uppdragen kan omfatta olika skeden i den kommunala samhällsbyggnadsprocessen från underlag i detaljplaner till tekniska lösningar i driftskeden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 26 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen