Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende konsulter för kvalitativa utredningar med inriktning på samhälle och marknad
Referensnummer: 20-5668
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal med tre leverantörer som kan förse PTS med konsulter när det gäller att genomföra kvalitativa utredningar inom området samhälle och marknad. Det handlar bl.a. om analyser och utredningar med utgångspunkt från marknadsförhållanden, marknadsaktörer, ekonomi m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311400 Ekonomiska undersökningar, 79313000 Resultatuppföljning, 79314000 Genomförbarhetsstudie, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen