Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Uppdraget innebär att för Sjöfartsverkets räkning inom beställarorganisationen för Mälarprojektet utföra tjänst som Byggledare konstbyggnad inom projektdel Södertälje kanal och sluss.