2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gipsåtervinning
Beskrivning: Omfattningen i pengar under helåret 2024 var 303 000 kr. Upphandlingen omfattar mottagning och återvinning av gips. Omfattningen i ton de senaste tre åren var varit: År 2020: 1 265 År 2021: 1 468 År 2022: 1 400 År 2023: 4 847 År 2024: 346 Dessa mängder ska ses som en indikation på uppdragets omfattning. Minskande eller ökande mängd på Beställarens återvinningscentraler är beroende på av många faktorer som t.ex. konjunktur, mottagningsregler för verksamhetskunder. SRV lämnar inga garantier för framtida volymer.
Intern identifierare: 2025/88
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Gipsåtervinning