2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn Delar och reservdelar utomhusvarningssystem M95
Beskrivning: Styrsystemet M95 infördes mellan åren 1998 till 2005 och är ett styrsystem för utomhusvarning. Idag är M95 implementerat i kommunerna från Ystad till Kiruna. På grund av det förhöjda försvarspolitiska läget har MSB nu för avsikt att bygga ut styrsystemet. MSB har för avsikt att utöka det befintliga styrsystemet och detta kommer bland annat att ske tillsammans med Försvarets materielverk (FMV). Utökningen för FMVs del uppskattas i dagens läge till cirka femton kommuner, men kan komma att utökas i det fall behov uppstår under den kommande avtalsperioden. Utökning av styrsystemet för MSB beräknas ske i cirka 50 till 60 kommuner under kommande avtalsperiod. MSB iakttar frivillig avtalsspärr. Avtalsspärren gäller till och med den 24 maj 2024.
Intern identifierare: 24/59
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31230000 Delar till eldistributions- eller reglerutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000