286699-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Företagshälsovård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: IN-IN22-0253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Region Sörmland och Folktandvården Sörmland AB genomför upphandling avseende Företagshälsovårds tjänster i enlighet med vad som beskrivs i Upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen avser ett ramavtal med en leverantör.
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 28 MSEK.
Takvärdet i ramavtalet är 39 MSEK exkl. moms.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal med en leverantör (vårdgivare) i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Ramavtal benämns vidare som Avtal i upphandlingsdokumenten.
Denna upphandling av Företagshälsovård består av följande delar:
Främja hälsa
Förebygga ohälsa
Efterhjälpande
Övriga tjänster enligt lag, föreskrifter, kollektivavtal och interna riktlinjer.
Leverantören ska i samråd med beställaren vara ett stöd och komplement till den sakkunskap som finns inom köparens verksamheter, där stöd finns från bland annat HR-staben, Säkerhets- och Patientsäkerhetsenheten.
Leverantören ska i samråd med beställaren kunna erbjuda evidensbaserade metoder och ha kompetens att identifiera och beskriva sambanden mellan arbetsmiljö, organisation, produktivitet och hälsa.
Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt DU-UPP18-0029 som löper ut 2022-12-31. Det kan komma att finnas pågående avrop från nuvarande avtal som avslutas efter kontraktstiden. Dessa avrop ingår således inte i denna upphandling.
Volymuppgifter
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.