286720-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunala vuxenutbildningar
Referensnummer: KLF 2022/336
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Var med och skapa förutsättningar för en god vuxenutbildning i femkantskommunerna Älvsbyn, Piteå, Boden, Kalix och Luleå kommun!
Nu genomför Luleå kommuns Inköp, på uppdrag av ovan kommuner en upphandling av kommunala vuxenutbildningar som omfattar både studieformerna nära/fjärrundervisning och distansundervisning för att möta kommunernas kompletterande behov av vuxenutbildningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 340 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 1
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80561000 Vårdutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen