286721-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Catering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering Campus Örebro
Referensnummer: 2.3.2-01968/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal med flera leverantörer avseende catering till Örebro universitet, Campus Örebro. Uppdraget omfattar även ramavtal med en leverantör avseende catering till Östra Mark, en mindre konferensanläggning på Campus Örebro.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar ramavtal med flera leverantörer avseende catering till Örebro universitet, Campus Örebro.
Uppdraget omfattar även ramavtal med en leverantör avseende catering till Östra Mark, en mindre konferensanläggning på Campus Örebro.
Upphandlingsobjekt
Uppdraget omfattar ramavtal avseende catering till Campus Örebro, Örebro universitet.
Upphandlingen är uppdelad i två delar där det ena anbudsområdet avser leverans av catering till alla byggnader på Campus Örebro, exkl. konferensanläggningen Östra Mark. Flera leverantörer kommer att antas för uppdraget.
Upphandlingen omfattar även ramavtal med en leverantör avseende catering till Östra Mark, en mindre konferensanläggning vid campus Örebro avsedd för all personal.
Typ av kontrakt och kontraktstid
Ramavtal med kontraktstart 2023-01-07 eller från ömsesidig signering, dock tidigast vid den planerade kontraktstarten. Kontraktet löper t.o.m. 2025-01-06. Vid eventuell förskjutning av kontraktstart förlängs kontraktstiden med motsvarande förskjutning.
Därefter förlängs kontraktet automatiskt med 12 månader i taget om Universitetet inte meddelar något annat senast tre (3) månader innan innevarande avtalsperiod löpt ut. Universitetet har möjlighet att förlänga kontraktet sammanlagt upp till totalt 24 månader med oförändrade villkor. Maximal kontraktstid är fyra (4) år.