286722-2019 - ResultatSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabetestekniska hjälpmedel
Referensnummer: HSN 260-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar diabetestekniska hjälpmedel för Region Västerbotten, Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen och Region Norrbotten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Teststickor till blodsockermätare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sensorbaserad mätare
Del nr: 2
Insulinpumpar med tillbehör
Del nr: 3
CGM-system till insulinpump
Del nr: 4
CGM-system fristående
Del nr: 5
Övriga produkter - blodprovstagare flergångs för en lancett
Del nr: 6
Övriga produkter - blodprovstagare flergångs för flera lancetter
Del nr: 7
Övriga produkter - blodprovstagare engångs
Del nr: 8
Övriga produkter - insulinpenna
Del nr: 9
Övriga produkter - kanyl till insulinpenna
Del nr: 10
Övriga produkter - påminnelselock
Del nr: 11
Övriga produkter - nedladdningsbar penna med minnesfunktion
Del nr: 12
Övriga produkter - säkerhetspennkanyl
Del nr: 13
Övriga produkter - insulinspruta med fast kanyl, dosering 1e/streck
Del nr: 14
Del nr: 15
Övriga produkter - insulinspruta med fast kanyl, dosering 0,5e/streck
Del nr: 16
Övriga produkter - kvarliggande kanyl
Del nr: 17