286738-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hämtning av hushållssopor – UPPHANDLING HMAB 2024/582 Upphandling hämtning av avfall i Hässleholms kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUPPHANDLING HMAB 2024/582 Upphandling hämtning av avfall i Hässleholms kommun
BeskrivningUppdraget avser Avfallshämtning i Hässleholms kommun i enlighet med vad som anges i upphandlingsdokumentet. Syftet med upphandlingen är tillgodose behovet av insamling av hushållsavfall samt att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort kommunalt avfall och annat avfall under kommunalt ansvar.
Intern identifierareHMAB 2024/582
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511200 Hämtning av hushållssopor
Ytterligare klassificering (cpv): 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUPPHANDLING HMAB 2024/582 Upphandling hämtning av avfall i Hässleholms kommun