28685-2024 - ResultatSverige-Växjö: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, Färskt kött och charkuteriprodukter
Referensnummer: KS 2022-222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser färskt kött och charkuteriprodukter
Upphandlande myndigheter är;
Växjö kommun
Alvesta kommun
Lessebo kommun
Ljungby kommun
Markaryd kommun
Uppvidinge kommun
Älmhult kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknad volym och takvolym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden, inklusive eventuella förlängningar uppgår till 57 850 000 kr. Några garanterade värde lämnas inte.
Det uppskattade värdet fördelas på deltagande myndigheter enligt nedan:
Växjö kommun, 28 500 000 krAlvesta kommun, 6 500 000 krLessebo kommun, 2 450 000 krLjungby kommun, 10 750 000 krMarkaryd kommun, 3 500 000 krUppvidinge kommun, 1 150 000 krÄlmhult kommun, 5 000 000 kr
Upphandlingens maximala värde (takvolym) uppgår till 80 990 000 kr.
Om omsättningen gemensamt för UM uppnår takvolymen eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har UM rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet. Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.
DISUpphandlingen avser den stora volymen av förbrukning inom området kött och charkuteriprodukter.Viktig del för köken är att få möjlighet att servera varor som har lokal förankring och stor betydelse för utveckling av lokala producenter och näringslivet. Upphandlande myndigheter kommer att nytta ett dynamiskt inköpssystem för en mindre volym, ca 15 % av totalvolym för kött och charkuteriprodukter.