286954-2020 - ResultatSverige-Linköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation
Referensnummer: UC-2019-135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser anbudsområden: Stillbildsfotografering, filmproduktion, PR-byråtjänster, skribenttjänster, tidningsproduktion/tidningsmakare och fotograf byggnadsdokumentation.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79961000 Fototjänster, 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser anbudsområden: Stillbildsfotografering, filmproduktion, PR-byråtjänster, skribenttjänster, tidningsproduktion/tidningsmakare och byggnadsdokumentation.
Helt eller delat anbud
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde: Stillbildsfotografering
Anbudsområde: Filmproduktion
Anbudsområde: PR-byråtjänster
Anbudsområde: Skribenttjänster
Anbudsområde: Tidningsproduktion/tidningsmakare
Anbudsområde: Byggnadsdokumentation
För samtliga anbudsområden förutom anbudsområde fotograf byggnadsdokumentation gäller rangordning med tre (3) leverantörer per anbudsområde, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
För anbudsområde fotograf byggnadsdokumentation gäller rangordning med två (2) leverantörer, under förutsättning att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det lägsta jämförelsepriset kommer att tilldelas rangordning ett (1) och tillfrågas först i samband med uppdrag och den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det näst lägsta jämförelsepriset kommer att tilldelas rangordning två (2) och tillfrågas för uppdrag när leverantör med rangordning ett (1) tackat nej till uppdrag eller inte svarar på förfrågan. Om denne inte har möjlighet att ta uppdraget och tackar nej eller inte svarar på förfrågan går uppdraget vidare till den ramavtalsleverantör med rangordning tre (3). Se mera information för respektive anbudsområde i punkt Accept vid förfrågan.