Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Akustik
Referensnummer: KS 000185/2020-900
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag för antagna anbudsgivare inom detta konsultområde avser bland annat att formulera ljudkrav för byggnader, föreslå konstruktionslösningar och verifiera att ljudkrav och att eventuell miljöcertifiering uppfylls. Vidare innebär uppdraget leverans av beskrivningar och kostnadsberäkningar i samband med planering av byggprojekt. Det gäller framförallt skolor, förskolor och förvaltningsbyggnader men det kan även innebära utredningar gällande befintlig och planerad utemiljö.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen