Upphandlingen avser ramavtal för leveranser av geotekniska konsulttjänster för Kalmar kommun och KIFAB i Kalmar AB. Upphandlingens syfte är att säkerställa beställarnas behov av konsulttjänster inom geoteknik under avtalstiden. Till viss del kan miljötekniska konsulttjänster ingå.
Ramavtal tecknas med tre anbudsgivare, förutsatt att så många anbudsgivare kvalificerats för utvärdering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351913 Geologisk undersökning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen