287070-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Röntgenapparatur
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bild- och funktionsutrustning, DT
Referensnummer: 2021-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge avser att anskaffa en datortomograf (DT) med fotonräknardetektor samt en DT för intervention.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge avser att anskaffa en datortomograf (DT) med fotonräknardetektor samt en DT för intervention. Utrustningarna ska vara CE-märkta och anpassade för de särskilda patientbehov som finns i Huddinge, inkluderande bland annat barn, mellanöron, hjärta, Covid-19-uppföljningar och personer med kraftig övervikt. Installation ska ske så snart som möjligt, senast i augusti 2021 för DT med fotonräknardetektor och senast i november 2021 för interventions-DT. Installationen och driftsättningen ska samordnas och en befintlig DT ska samtidigt flyttas.