287070-2023 - ResultatSverige-Enköping: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: KS2022/145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorerna i Enköpings kommun inbjuder anbudsgivare att lämna anbud på uppdragen som sakkunniga till kommunens revisorer respektive till lekmannarevisorerna i kommunens moderbolag med sina två dotterbolag, samt att vara sakkunnigt stöd till revisorerna i kommunalförbundet Räddningstjänsten Enköping-Håbo (RTJEH).
Omfattning
Upphandlingen avser/omfattar:
sakkunniga till kommunens revisorer för granskning av styrelse, nämnder och beredningar
sakkunniga till lekmannarevisorerna för granskning av Enköping kommuns moderbolag (EMAB), och dotterbolagen Enköpings Hyresbostäder AB (EHB), och Ena Energi AB.
sakkunniga till revisorerna i kommunalförbundet Räddningstjänsten Enköping – Håbo.
yrkesrevisorer till kommunens bolag.
utföra revision i bokföringsskyldiga stiftelser
Mer detaljerade uppgifter framgår av kravspecifikationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen